Członkowie Klubu Przyjaciół Biblioteki odwiedzili Wojewódzka i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gorzowie Wlkp. Oprócz nowoczesnego gmachu mieliśmy przyjemność zwiedzić secesyjną willę Hansa Lehmanna. Co zobaczyliśmy i czego się dowiedzieliśmy. Poznaliśmy prace m.in. działu dla osób specjalnej troski. Tu dowiedzieliśmy się , do czego służy tzw. kolorino, co to jest autolektorium, jak wyglądają książki pisane w języku Braille’a. Wysłuchaliśmy też terapeutycznej opowieści o ołówku. Następnie zwiedziliśmy dział dziecięcy im. Pana Kleksa oraz dział materiałów audiowizualnych. Nowoczesny gmach zrobił wrażenie na uczestnikach wycieczki ale równie mocno podobała się willa Lehmanna, w której obecnie mieści się dział starodruków i zbiorów specjalnych. Tu obejrzeliśmy m. in. pocztówki, które mają już ponad 200 lat, najmniejszą książkę o wymiarach 3 cm x 3 cm, kobiecy kalendarzyk liczący ponad 100 lat oraz mapę naszych terenów, na której też znaleźliśmy Koeningwalde.W willi Lehmanna mieści się też Galeria Karykatur oraz Galeria Sztuki Regionalnej. Po wizycie w bibliotece następnym przystankiem była księgarnia, w której chetni zaopatrzyli się w nowe książki w dobrej cenie. Na koniec zjedliśmy lody.. Wyjazd był bardzo udany, mam nadzieję, że w nowym roku szkolnym nie zabraknie chętnych do pracy w ramach Klubu Przyjaciół Biblioteki. Wyjazd został sfinansowany ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.