8 i 9 czerwca odbyło się duże biblioteczne wydarzenie, które przyciągneło wielu pasjonatów historii. Myślę , że było to najlepsze spotkanie, jakie udało mi się zorganizaować w ciągu mojej ośmioletniej pracy w bibliotece. Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie osoby, które wspierały pomysł i jego realizację. W tym miejscu chciałabym podziękować panu Henremu von Bose za wykład na temat rodziny von Boettinger- właścicieli pałacu w Arensdorf/ Jarnatowie i udostępnienie materiałów w tym zakresie, panu Nickowi Dobusch za prezentacje dot. hut szkła rodu von Waldow, panu Krzysztofowi Liszewskiemu za udostepnienie zbioru szklanych pieczęci i unikatowych guzików, pani Alinie Bumbul za udostępnienie kolekcji wyjątkowych pocztówek przedwojennych, panu Ronaldowi i Peterowi Zerndt za udostepnienie materiałów dot. młyna z Koenigswalde/ Lubniewic, pani Heldze Habermann za przekazanie materiałów do biblioteki,panu Jerzemu i Elżbiecie Smalec za udostępnienie zbiorów, dodatakowo panu Jurkowi za wykład na temat kościoła i pomoc organizacyjną a pani Eli za oprawę scenograficzną. Dziękuję również właścicielowi pałacu w Jarnatowie za udostępnienie obiektu, księdzu Tomaszowi Dobrowolskiemu i Adamowi Wijatkowskiemu za udostępnienie kościołów w Lubniewicach i Gliśnie, panu Grzegorzowi Ziołkowi za poczęstunek i udostępnienie pałacu w Gliśnie oraz „Pycha rybie” za pycharybny poczęstunek. A jak było? Poniżej fotorelacja z pierwszego dnia.
Projekt finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach współracy INERREG VA Brandenburgia- Polska 2014- 2020.