2 września o godz. 17.00 w siedzibie biblioteki odbędzie się kolejna już odsłona „Narodowego Czytania” . Tym razem wspólnie przeczytamy fragmenty dramatu ” Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Każdy, kto przyniesie swój egzemplarz utworu, otrzyma pamiakową pieczęć. SERDECZNIE ZAPRASZAM.

„Wesele. Dramat w trzech aktach” , najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

 

Narodowe Czytanie – polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu; zapoczątkowana w 2012 lekturą „Pana Tadeusza”.