Historia biblioteki

Biblioteka w Lubniewicach jako filia Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sulęcinie powstaje w 1949 r. przy ul. Bohaterów Stalingradu. Założycielem biblioteki był Pan Ryszard Oleszko – nauczyciel Szkoły Powszechnej i jego siostra Wiktoria Rusakiewicz – pierwsza bibliotekarka. Księgozbiór – ok. 250 woluminów powstał z darów otrzymanych od PiMBP w Sulęcinie, lokalnej ludności oraz Urzędu Gminy.

Systematycznie powiększany powoduje wzrost czytelnictwa i zainteresowania biblioteką. W 1963 r. zostaje utworzone Koło Przyjaciół Biblioteki. Założycielem jest pani Maria Morawiec. KPB organizuje pokazy taneczne, muzyczne, teatralne, krzewi kulturę i edukację wśród lokalnej społeczności W 1968 r. na stanowisku kierownika biblioteki zostaje zatrudniona pani Maria Morawiec. W porozumieniu z kierownikami klubów wiejskich tworzy punkty biblioteczne w Rogach, Trzcińcach, Gliśnie, Jarnatowie, Sobieraju i Świerczowie. Ponieważ był to czas dużego napływu turystów do Lubniewic, tworzono również sezonowe punkty biblioteczne na terenie ośrodków wypoczynkowych..

W 1977r. na stanowisku kierownika zostaje zatrudniona pani Bożena Markiewicz W ciągu kolejnych lat lokal biblioteki zostaje przeniesiony jeszcze kilkukrotnie: mieści się w sali kina, na Placu Wolności (budynek Xeni), w budynku Rezydencji Rady Narodowej, w Urzędzie Gminy na pl. Kasztanowym, w Budynku GOKSiT na ul. Harcerskiej. W 1996r. ówczesne władze postanowiły połączyć bibliotekę publiczną i bibliotekę szkolną. Ponownie przeniesiono księgozbiór, tym razem do budynku szkoły na os. Słowiańskim. W podpiwniczonej części biblioteka dysponuje powierzchnią 64 m2. We wrześniu 2005r. dochodzi do rozłączenia biblioteki publicznej z biblioteką szkolną i tworzy się instytucję kultury pod nazwą Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Lubniewice.

W 2011r. na stanowisku kierownika biblioteki zostaje zatrudniona pani Marta Rusakiewicz. W 2012r. biblioteka zostaje przeniesiona piętro wyżej i zajmuje powierzchnię 122 m2. Dzięki przychylności nowych władz udaje się kompleksowo wyposażyć nową bibliotekę. Po kontroli pracowników z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej zapada decyzja o gruntownej selekcji księgozbioru, który jest mocno zniszczony i nieaktualny .Od tej pory w bibliotece jest dostępna czytelnia, kącik dla najmłodszych czytelników, 3 stanowiska komputerowe z bezpłatnym internetem. Dzięki pozyskiwanym środkom zewnętrznym biblioteka poszerza swoją działalność oraz ofertę kulturalnoedukacyjną. W listopadzie 2011r. powstaje Dyskusyjny Klub Książki.

W 2014r. rozpoczęto wdrażanie systemu bibliotecznego MAK+. Od września 2015r. praca biblioteczna jest w pełni skomputeryzowana, co znacznie ułatwia funkcjonowania książnicy. Księgozbiór biblioteki na dzień 01.09. 2016 r. liczy 9560 woluminów, 90 audiobooków i 17 filmów. Poza tym dostępnych jest 13 tytułów czasopism bieżących.

Bibliotekarze zatrudnieni w naszej bibliotece

Oferta biblioteki

Bezpłatny dostęp do internetu
3 stanowiska komputerowe

Kącik Malucha im. Baltazara Gąbki
(książki dla najmłodszych)

Zielona Czytelnia
i nowości wydawnicze

Kącik prasowy
13 tytułów czasopism bieżących

Audiobooki, filmy DVD,
gry edukacyjne

Wypożyczalnia zestawów do  gry w bule
kaucja zwrotna 60zł

Przydatne linki